تاثیرات اینترنت

معایب و مزایای اینترنت
نویسنده : afrooz salimi - ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ اسفند ،۱۳۸٩
 

مزایا و معایب اینترنت برای کودکان

ارتباطات > اینترنت  - آرش نهاوندی:
اینترنت و وب‌گردی از جمله پدیده‌هایی است که در دو دهه اخیر جای خود را در میان مردم جهان باز کرده است و دیگر حد و مرزها نسبت به این پدیده شکسته و تمامی افراد اجتماع صرف‌نظر از دیدگاه‌ها و سلایق گوناگون به آن گرایش پیدا کرده‌‌‌اند.

اما اینترنت تا جایی پیش رفته که حتی از تلویزیون و ماهواره، 2رقیب سنتی‌تر خود پیشی گرفته است. دیگر افراد نه تنها نسبت به این ابزار ارتباطی اشتیاق بیشتری نسبت به ماهواره و تلویزیون از خود نشان می‌دهند که با آمدن مطبوعات آنلاین نیز از اقبال مردمی نسبت به روزنامه‌های سنتی و چاپی به‌شدت کاسته شده است. اما آنچه اینترنت را مانند تلویزیون برای کودکان خطرناک جلوه می‌دهد افزایش سایت‌های بازی‌های اینترنتی و سایت‌های غیراخلاقی است که باعث بروز ناهنجاری‌هایی در میان قشر نوجوان و جوان جامعه می‌شود.

 

 

 

در واقع کودکان نه تنها در معرض خطر اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری و فراتر از آن بازی‌های اینترنتی قرار گرفته‌اند که در معرض آموزش بسیاری از مسائل غیراخلاقی نیز قرار می‌گیرند. از همین رو والدین باید هوشیار بوده و هم بر ساعات استفاده کودکان خود از اینترنت و هم دسترسی کودکان خویش به سایت‌ها نظارت داشته باشند؛ در واقع بی‌حد و مرز بودن دنیای اینترنت و نامحدود بودن آن و جاری نبودن قوانین محدود‌کننده خاص بر اینترنت آن را بدل به پدیده‌ای بس خطرناک برای کودکان کرده است.

اینترنت یک پدیده دو کاربردی است که همزمان می‌تواند برای کودکان مفید و در عین حال بسیار مضر باشد؛ مفید از آن رو که اینترنت دارای سایت‌های متعدد آموزشی است و در زمینه آموزشی می‌تواند نقش مؤثری برای کودکان ایفا کند و علاوه بر این اینترنت و در کل استفاده از فناوری رایانه‌ای، امروزه پایه و مبنای ورود به مدرسه و دانشگاه و در سنین بالاتر بازار کار قرار گرفته است. از سویی دیگر بازی‌های اینترنتی نیز با رعایت پاره‌ای از موارد از جمله پرهیز از پیگیری بازی‌های خشونت بار کامپیوتری و اینترنتی توسط کودکان و نظارت والدین بر انجام این بازی‌ها می‌تواند در تقویت هوش کودکان مؤثر واقع شود.

سویه دیگر استفاده از اینترنت سویه منفی و مخرب آن است که درصورت عدم‌نظارت والدین و ورود کودکان به سایت‌های غیراخلاقی می‌تواند بسیار مخرب باشد. صدمات بهداشت روانی از طریق اینگونه سایت‌ها به کودکان و نوجوانان به‌ویژه در ایجاد مسائلی مانند انحرافات جنسی، خشونت، اعتیاد، رفتارهای ضد‌اجتماعی، سست شدن مبانی خانواده و اشاعه جرم و جنایت در طیف وسیع در بسیاری موارد جبران‌ناپذیر است.به همین خاطر والدین باید ضمن آنکه خود مبانی کامپیوتر و اینترنت و نحوه استفاده از آن را فرا می‌گیرند، توجه داشته باشند که با محدودیت‌های شدید و تنبیهات نمی‌توان به‌طور کامل بر استفاده کودکان از اینترنت نظارت داشت.

صحبت با کودکان در مورد نحوه استفاده از کامپیوتر از سوی آنان و خطراتی که در هنگام آنلاین شدن ممکن است آنها را تهدید کند از جمله راهکارهای مؤثر نظارتی محسوب می‌شود. دیگر راهکار مناسبی که می‌تواند در این زمینه از سوی والدین پیگیری شود، قرار دادن کامپیوتر در مکانی از منزل است که بتوان فعالیت‌های کودک را تحت نظر داشت. محدود کردن زمان استفاده از کامپیوتر نیز اقدام مهمی است که می‌تواند توسط والدین به اجرا درآید. نظارت بر پیام‌های الکترونیک در چت‌روم‌ها نیز بسیار مهم است.

والدین باید این نکته را مورد توجه قرار دهند که برای پیشگیری از ارتباطات زیاد کودکان در چت‌روم‌ها و استفاده آنها از فضای مجازی به‌منظور دوست‌یابی، باید تلاش‌هایی را جهت بر قراری روابط اجتماعی سالم برای کودکان خود انجام دهند و اوقات بیشتری را صرف بردن کودکان به پارک و منازل افراد خانواده خود که دارای کودکان همسن و سال هستند، انجام دهند.

 

 

 

 

 

 

مزایا و معایب اینترنت

 

در طول سفر خود را از تکامل erectus Neanderthals به انسان و سپس به نام علمی انسان ، انسان آمده است راه طولانی است. به خاطر تلاش مستمر خود را برای بیشتر و بیشتر امکانات و تسهیلات ، دهه نود را دیده اند ، دور عمده با اختراع رایانه است. 10 سال پیش ، اینترنت بود عملا مدت ناشناس بیشتر از مردم است. و اینترنت تا به امروز بیشترین افراد ابزار قدرتمند برای انسان در سراسر جهان تبدیل شده است. اینترنت مجموعه ای از خدمات مختلف و منابع است.

اگر چه ، بسیاری از مردم هنوز فکر می کنم پست الکترونیکی و شبکه جهانی وب به عنوان رأی دهندگان اصل از اینترنت است ، خیلی بیشتر در فروشگاه از ایمیل وجود دارد ، اتاق های گفتگو ، وب سایت های مشهور و موتورهای جستجو می باشد. همچنین بهترین ابزار کسب و کار از سناریوی مدرن تبدیل شد. اینترنت تا به امروز جهان در یک اتاق تک آورده است. راست را از اخبار در سراسر گوشه ای از جهان ، ثروت از دانش به خرید ، خرید بلیط از فیلم های مورد علاقه خود ، همه چیز را در نوک انگشتان شما. اینترنت از پتانسیل بسیار بزرگ و به پیشنهاد... با این حال ، مانند هر نوآوری تنها در علم و فن آوری ، اینترنت مزایا و معایب خاص خود را.

مزایای

ارتباطی :
مهمترین هدف از اینترنت همواره ارتباط است. اینترنت و فراتر از انتظارات سرآمد بوده اند. هنوز هم ؛ نوآوری می رویم بر روی آن را سریعتر ، مطمئن تر. با ظهور اینترنت کامپیوتر ، زمین ما را کاهش داده است و حاصل به صورت یک دهکده جهانی است.

حالا ما می تواند در کسری از ثانیه با کسی که نشسته است در بخش دیگری از جهان ارتباط برقرار کند. امروز را برای ارتباط بهتر ، ما می توانیم از امکانات پست الکترونیکی فایده ؛ ما می توانیم ساعت ها با عزیزانمان چت. زیادی وجود دارد در ارائه خدمات رسول. با کمک از خدمات از جمله ، آن را بسیار آسان تبدیل شده است برای ایجاد نوع دوستی جهانی که در آن شما می توانید افکار خود را به اشتراک بگذارند ، می توانند فرهنگ های دیگر از قومیت های مختلف اکتشاف.

اطلاعات
اطلاعات احتمالا بزرگترین مزیت اینترنت ارائه می. اینترنت گنج مجازی از اطلاعات است. هر گونه اطلاعاتی را در مورد هر موضوع تحت آفتاب است و در دسترس اینترنت می باشد. موتور های جستجو مانند گوگل ، یاهو در خدمت خود را در اینترنت می باشد. شما تقریبا می توانید هر نوع اطلاعات بر روی تقریبا هر نوع موضوع پیدا است که شما دنبال آن هستید. است مقدار عظیمی از اطلاعات موجود در اینترنت وجود دارد برای هر موضوع فقط در مورد شناخته شده برای انسان ، اعم از دولت و قانون خدمات نمایشگاهی و کنفرانس ها ، اطلاعات بازار ، ایده های جدید و پشتیبانی فنی ، فهرست نهایی کمتر.

دانش آموزان و کودکان در میان کاربران بالا قرار می گیرند که در گشت و گذار در اینترنت برای تحقیقات است. امروز ، آن است که تقریبا مورد نیاز دانش آموزان باید اینترنت را برای پژوهش به منظور جمع آوری منابع استفاده کنید. معلمان دادن تکالیف را شروع کرده اند که نیاز به پژوهش در اینترنت می باشد. تقریبا هر روز آینده ، تحقیقات در مورد مسائل پزشکی تبدیل شده بسیار آسان تر بیابید. وب سایت های متعدد موجود در شبکه ارائه بارهای اطلاعات برای افرادی که به بیماری های تحقیق و صحبت کردن با پزشک آنلاین در سایت های مانند ، دکتر امریکا نیست. در طول سال 1998 بیش از 20 میلیون نفر گزارش شده رفتن آنلاین برای بازیابی اطلاعات در مورد سلامتی.

سرگرمی
یکی دیگر از سرگرمی های محبوب raison d' être به همین دلیل بسیاری از مردم ترجیح می دهند به گشت و گذار در اینترنت می باشد. در واقع ، رسانه ها از اینترنت کاملا موفق به دام انداختن عامل سرگرمی چند وجهی تبدیل شده است. دانلود بازی ، مراجعه به اتاق چت و یا گشت و گذار در وب فقط برخی از مردم استفاده می کند را کشف کرده اند. بازی های زیادی هستند که ممکن است از اینترنت رایگان برای دانلود وجود دارد. صنعت بازی آنلاین چشمگیر است و توجه فوق العاده توسط دوستداران بازی مزه. اتاق چت پر طرفدار هستند زیرا کاربران می توانند افراد جدید و جالب دیدار خواهد کرد. در واقع ، اینترنت شده است با موفقیت توسط افراد برای پیدا کردن شریک زندگی طولانی است. هنگامی که مردم گشت و گذار در وب ، چیزهایی هستند که می تواند تعداد زیادی یافت می شود وجود دارد. موسیقی ، سرگرمی ، اخبار و غیره را می توان یافت و به اشتراک گذاشته در اینترنت می باشد.

خدمات
بسیاری از خدمات در حال حاضر بر روی اینترنت از قبیل بانکداری آنلاین ، کاریابی ، خرید بلیط برای فیلم های مورد علاقه خود ، خدمات راهنمایی در آرایه ای از مباحث engulfing هر جنبه از زندگی است ، و هتل رزرو کند. اغلب این خدمات در دسترس نیست خارج از خط و می تواند هزینه های شما را بیشتر.

تجارت الکترونیکی
مفهوم تجارت الکترونیک مورد استفاده برای هر نوع مانور تجاری و یا معاملات تجاری که شامل انتقال اطلاعات در سراسر جهان از طریق اینترنت می باشد. این تبدیل به یک پدیده در ارتباط با هر نوع خرید ، تقریبا هر چیزی. شما نام آن را و تجارت الکترونیک با tentacles غول آن engulfing هر واحد محصول و خدمات خواهد شد شما را در مراحل خانه شما در دسترس نیست. این دامنه واقعی و شگفت انگیز وسیعی از محصولات را از نیازهای خانواده ، فن آوری به سرگرمی شده بود.

معایب

سرقت اطلاعات شخصی
در صورت استفاده از اینترنت ، ممکن است خطر مواجه شدید به عنوان اطلاعات شخصی خود مانند نام ، آدرس ، شماره کارت اعتباری و غیره را می توان توسط مجرمان دیگر دیده تا مشکلات شما را بدتر کند.

اسپم :
اسپم اشاره به ارسال ایمیل های ناخواسته به صورت فله ، که ارائه هیچ دلیلی مسدود هدف و کل نظام. چنین فعالیت های غیر قانونی می تواند بسیار خسته کننده را برای شما ، و بنابراین به جای فقط آن را نادیده می گیرد ، شما باید سعی و تلاش برای متوقف کردن این فعالیت ها به طوری که با استفاده از اینترنت است که می تواند بسیار ایمن تر تبدیل کند.

تهدید ویروس
ویروس چیزی جز یک برنامه که عملکرد طبیعی بدن را مختل از سیستم کامپیوتر شما. رایانه متصل به اینترنت هستند بیشتر مستعد ابتلا به حملات ویروس و آنها می توانند در نهایت به کل توفنده خود را روی دیسک سخت ، باعث سردرد شما قابل توجه است.

هرزه نگاری :
این شاید بزرگترین تهدید در رابطه با فرزندان خود زندگی سالم روانی. مسئله بسیار جدی در مورد اینترنت می باشد. هزاران سایت های پورنوگرافی در اینترنت که به راحتی می توان یافت و می تواند عامل مخل به اجازه دادن به کودکان استفاده از اینترنت وجود دارد.

اگرچه ، اینترنت نیز می تواند ایجاد خرابی و نابودی و سوء استفاده خود می تواند بسیار   مهلک ، مزایای استفاده از آن سنگین تر بودن از معایب آن  است